drôty

Drôty

Nikel - titánové drôty

Opto Therm

Základné informácie

Termoaktívne nikel-titánové oblúky Opto Therm používajú, ako vyjadruje názov „Opto“, optimálne, nízke a konštantné sily, a vyznačujú sa tiež veľmi malými odchýlkami v rámci rôznych výrobných sérií.

Ako súčasť  mnohých vedeckých výskumov, najmä aj v nemeckých inštitúciách,  sa v priebehu rokov opakovane potvrdzujú tieto trvalo vysoké kvality, a často sa používajú ako referenčné drôty pri ďalších porovnávacích výskumoch.

Nízke sily s optimálnym pracovným oknom znamenajú pre lekára reprodukovateľné výsledky a maximálne pohodlie pre pacienta.

Oblúky Opto Therm sú pri izbovej teplote stále mimoriadne pružné, a preto sa dajú veľmi ľahko ligovať. Až keď oblúky dosiahnu teplotu blízku telesnej teplote, vyvinú svoju plnú, a pri tom jemnú pracovnú silu.

Detaily

Opto Therm Plus

Základné informácie

U refenčných termoaktívnych nikel-titánových oblúkov Opto Therm Plus je dostupná sila v strednom rozmedzí     s optimálnou pracovnou šírkou. Je to ideálny druhý oblúk pre mnoho oblastí použitia.

Pri menšej maloklúzii, je vhodný aj ako prvý oblúk. Vďaka strednej sile a dobre vyváženej prechodovej teplote medzi 18 ° C a 24 ° C sa môže použiť v ranom štádiu ošetrenia. Má veľkú pracovnú šírku a je veľmi trvarovo stabilný. 

Opto Therm Plus dôsledne vykonáva následné liečebné etapy a urýchľuje proces bez toho, aby znižoval pohodlie pacienta. 

Mierne ohyby, napr. na opravu schodíkov, alebo skoré vyrovnanie abnormálnych veľkostí zubov je možné rýchlo a ľahko urobiť pomocou jemných trojprstých klieští .

Detaily

SE Medium

Základné informácie

SE Medium nikel-titánový oblúk SE sa používa, keď je požadovaná optimálna kombinácia pevnosti a rozmerovej stability a sú potrebné len malé korekcie medzi zubami. Tento superelastický oblúk s výrazne vyššou úrovňou sily ako Opto Therm Plus sa dá vynikajúco ohýbať a tvarovať, najmä pomocou tepelných ohýbacích zariadení na NiTi, alebo špeciálnych ohýbacích klieští NiTi (jemné trojprsté  kliešte 1009-IX823). Kvôli trochu vyššiemu silovému pôsobeniu ho odporúčajú niektorí výrobcovia pasívnych samoligovacích zámkov na urýchlenie záverečnej fázy liečby, a preto je oblúk SE Medium ponúkaný aj v tvare Self-L.

Detaily

Tri silové zóny

Triple force

Základné informácie

Termoaktívny nikel-titánový oblúk s tromi silovými zónami. Tento drôt uvoľňuje svoju silu dobre dávkovaným spôsobom, a v súlade s anatomickými podmienkami vo frontálnej, bočnej a molárovej oblasti. Ak sú vpredu potrebné iba malé sily, v laterálnom segmente je potrebná o niečo väčšia sila. 

Najväčššie sily musia pôsobiť v oblasti molárov, pretože tieto majú niekoľko koreňov (viď obrázky na druhej strane). Oblúky Triple Force vyvíjajú svoje ideálne sily pri teplote úst bez toho, aby sa v dôsledku rôznych úrovní sily menil prierez oblúka. Môžu sa použiť už aj v počiatočnom štádiu liečby.

Trojitá sila

 • najvyšší komfort nosenia
 • ideálne aj pre dospelých, keď sú potrebné rýchle výsledky liečby
 • Zatiaľ čo sa vyrovnanie vo fronte vykonáva veľmi malou silou, alebo sa miernou silou nivelizuje laterálny úsek, v oblasti molárov sa súčasne môžu vykonávať aj nastavenia torzie.
Detaily

Anti-Spee

- Oblúky s reverznou Spee-ovou krivkou

Základné informácie

Anti-Spee nikel-titánové oblúky sú k dispozícii v troch formách v super-elastickej kvalite SE.

Tvar A ponúka o niečo „plochší“ polomer ako náš oblúk v tvare C, čo umožňuje pôsobenie ľahších síl. Oblúk v tvare A sa ľahko vkladá a zaisťuje plynulejší a „príjemnejší“  pohyb zubov.

Tvar B – náš špeciálny oblúk – je v laterálnom úseku od premolárov priamy, čo umožňuje riešenie najrôznejších liečebných úloh. Pomocou tohto tvaru oblúka je možné nielen bezproblémovo sklopiť stoličky na účely kotvenia. Tvar B navyše zaisťuje, že oklúznu krivku je možné ľahko preniesť na horný zubný oblúk. Oblúk sa môže tiež použiť na bukálnu torziu molárov, alebo na intrúziu, či extrúziu  frontálnych zubov. Ak sa oblúk nasadí naopak, je možné aj expandovať  dolnú čeľusť. Skutočný multifunkčný talent, tento tvar B!

Tvar C ponúka výrazne užší tvar oblúka s malou zbiehavosťou (toe-in) v molárovej oblasti, čo znamená, že sa dajú bez problémov rotovať a znova vyrovnať moláre. Vďaka svojmu úzkemu polomeru je tvar C jedným z anti-speeových oblúkov s najvyššou úrovňou sily na prenos oklúznej krivky na zubný oblúk.

 Oblúky sa dodávajú v baleniach po 10 kusov.

Detaily

Cu29 NiTi

Základné informácie

Medené NiTi oblúky OD´s sú vyrobené z niklu, titánu, medi a chrómu. Prídavok medi zvyšuje tepelnú aktivitu oblúka a ponúka tak optimálne vlastnosti pre rýchle ošetrenie s absolútne kontinuálnym silovým pôsobením. CU29 NiTi sa dá ľahko zaligovať, a až pri teplote úst rozvinie svoju rastúcu úroveň sily.

 • Termoaktívne medené NiTi oblúky sú k dispozícii v 2 verziách: 27 ° o niečo silnejšie a 35 ° s jemnejšou silou.
 • Ideálne na použitie s pasívnymi, samoligujúcimi zámkami.
 • Na požiadanie je k dispozícii aj pre-stopped, s predmontovanými pricvakávacími stopkami (2 kusy na oblúk).
Detaily

CuAlloy

Základné informácie

Oblúky Cu-Alloy IMD pozostávajú z niklu, titánu, medi a chrómu. Aktivačná teplota drôtov je blízko teploty úst, a drôt je pri izbovej teplote mäkký, aby sa uľahčilo zaligovanie. Veľmi efektívny rozsah síl je k dispozícii aj u väčších okrúhlych, alebo hranatých prierezov drôtov.

 • Menšia zaťažovacia sila (loading force) pre jednoduchšie zaligovanie drôtu.
 • Vylepšené tepelno-reakčné vlastnosti pridaním medi
 • Odolnejšie voči trvalej deformácii
 • Jedinečné charakteristiky pruženia poskytujú nepretržitú silu aj pri veľmi malých diskrepanciách
 • Zníženie frekvencie nutnosti výmeny drôtov a doby návštevy pacienta
 • Výrazne zlepšuje výsledky pri práci s pasívnymi samo-ligovacími zámkami.
Detaily

β - titán

Základné informácie

Bezniklové beta-titánové oblúky (TMA *) majú vysoko kvalitný povrch a sú ideálne pre úpravu torzie, medzier (s vloženými T-kľučkami)  a na zakončenie fixnej terapie. Vďaka svojej vynikajúcej tvárnosti je možné ľahko vkladať kľučky alebo ohyby. Vďaka veľmi vysokej reziliencii, v porovnaní s oceľou poskytujú  dobrú rozmerovú stabilitu pri použití výrazne nižších síl. 

Z beta-titánových oblúkov je možné tiež ľahko vyrobiť parciálne oblúky, pomocné prídavné oblúky a kľučky, alebo retainéry. Sú k dispozícii predtvarované s T-slučkou a bez nej, ako aj  drôty v prútoch (dĺžka 35,5 cm).

Detaily

Beta Titanium

Základné informácie

Drôty Beta Titanium poskytujú pamäťové vlastnosti podobné niklu a titánu. Naše Beta titánové oblúkové drôty dodávajú úrovne sily, ktoré sú o 42% nižšie ako u ekvivalentných oblúkov a drôtov z nehrdzavejúcej ocele. 

Je to skvelá alternatíva bez obsahu niklu s rôznymi možnosťami použitia. Môže byť použitý v akejkoľvek fáze liečby, a je obzvlášť účinný tam, kde sú potrebné mierne sily na včasnú kontrolu krútiaceho momentu, prídavné kľučky a konečné detaily.

 • Bezpečné pre pacientov s alergiou na nikel.
 • Stredná tuhosť
 • Vynikajúca tvarovateľnosť
 • Lepšie vlastnosti pri ohyboch ako nehrdzavejúca oceľ
 • Jemné dodávanie síl pri väčších prierezoch drôtov
 • Umožňuje vyplniť slot zámku a upravovať torziu v skoršej fáze liečby
Detaily

Oceľ

Základné informácie

Oceľové drôty ponúkajú veľmi dobré tvarové a tvarovacie vlastnosti. Vďaka svojmu hladkému povrchu a nízkemu treniu sú ideálne pre retrakcie, alebo pre jemné doladenie oklúzie – ako záverečný oblúk. Dodávajú sa ako predtvarované oblúky a prúty (35,5 cm tyče).

Detaily

Špeciálne drôty

6 pramenná spletaná oceľ

Základné informácie
 • 6-pramenné spletané oceľové oblúky majú vysokú úroveň reziliencie a ľahké až stredné sily.
 • Dajú sa strihať bez rozstrapkania.
 • Oblúky sú predtvarované v tvare Roth, a ako 35,5 cm prúty, alebo 9 m cievky.
coax tab

Austrálsky drôt

Základné informácie

Už viac ako päťdesiat rokov je „Austrálsky drôt“ v ortodoncii pojmom. Mimoriadne vlastnosti majú tieto drôty vďaka výskumom a jemným inžinierskym zručnostiam použitým pri spracovaní drôtov. Wilcockove drôty sú dobre známe svojou rezilienciou a schopnosťou odolávať žuvacím silám, ako aj schopnosťou udržať si svoj tvar dokonca aj pri použití pomocných silových prvkov (auxiliaries)  a elastických ťahov. Neexistuje žiadny iný drôt, ktorý by otvoril zhryz tak efektívne ako drôt Wilcock

aust tab

Retenčné drôty

Bond-A-Braid

Základné informácie

8-pramenný, naplocho lisovaný retenčný drôt (podľa Dr. Hilgersa), mŕtvy mäkký.

• Optimálna trvalá retencia

• Ľahko sa priadaptuje a je mimoriadne tenký (0,2 mm)

 Dobre sa hodí na trvalú a semipermanentnú retenciu, na stabilizáciu uzavretej diastemy, alebo extrakčných medzier

• Balenie 10 prútov po 15 cm

Ortho-Flextech

Základné informácie

Retenčný drôt na cievke

• Dodáva sa v 14 karátovom bielom zlate, alebo ušľachtilej oceli

• Ortho-Flextech as ľahko sa priadaptuje

• Vyšší komfort pre pacienta

• Dlhotrvajúca retencia a estetika

• Cievka obsahuje 76 cm drôtu

Detaily